Városlista
2025. július 16, szerda - Valter

Hírek

2019. Január 12. 05:00, szombat | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

30 éve nem volt ennyire drága a dollár

30 éve nem volt ennyire drága a dollár

Harminc éve nem volt ennyire drága a dollár a más fizetőeszközöket használó országok számára - legalábbis a The Economist pénteken közölt legújabb Big Mac-indexe alapján.

A londoni gazdaságpolitikai hetilap, amely 1986 óta alkalmazza ezt a mérőeszközt, a világ több mint 36 ezer McDonald's éttermében árult emeletes szendvics dollárra átszámolt helyi átlagárát teszi meg az áru- és szolgáltatásárak összehasonlító mércéjének, mivel e termékben mindenhol nagyjából ugyanaz a hét összetevő van.

Így a The Economist elemzői szerint a Big Mac alkalmas annak mérésére, hogy hosszú távon mennyire érvényesül a vásárlóerő-paritás elvileg értékkiegyenlítő hatása az egyes térségekben kapható azonos szolgáltatási és árukosarak esetében.

A 2019-es Big Mac-index is azt mutatja, hogy gyakorlatilag semennyire, ha ugyanis a McDonald's-szendvics valóban a vásárlóerő megbízható mérőeszköze, akkor a mostani vizsgáltba bevont 56 ország és térség valutái - három kivétellel - a dollárhoz viszonyítva változatlanul és az esetek zömében rendkívül alulértékeltek.

Az idei lista az orosz rubel 70,4 százalékos alulértékeltségétől a svájci frank 18,7 százalékos túlértékeltségéig terjed.

Ennek megfelelően a legdrágább hely dollárban számolva a vizsgált országok közül még mindig Svájc, ahol egy Big Mac ára a jelenlegi árfolyamon 6,62 dollárnak felel meg az Egyesült Államokban mért 5,58 dolláros átlagárral szemben.

A Big Mac-index alapján 5, illetve 4,6 százalékkal túlértékelt a dollárral szemben a norvég és a svéd korona is, a többi vizsgált fizetőeszköz azonban kivétel nélkül alulértékelt.

Ez mindenekelőtt Oroszországra érvényes, ahol az 5,58 dolláros amerikai átlagárral szemben 1,65 dollárnak megfelelő 110 rubelért lehet vásárolni egy Big Mac-szendvicset.

A brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) járó bizonytalanságok a fontnak sem tettek jót. Öt évvel ezelőtt a Big Mac-index viszonylag egyensúlyi árfolyamot jelzett, ma azonban egy brit McDonald's étteremben 3,19 fontért hozzá lehet jutni egy Big Mac-szendvicshez. Az ebből levezethető árfolyam 0,57 font/dollár lenne, a tényleges piaci árfolyam azonban 0,78 font/dollár, vagyis a font e mércén 27 százalékkal alulértékelt a dollárral szemben.

A Big Mac 850 forintos magyarországi ára jelenleg 3,03 dollárnak felel meg, és ebből 152,33 forint/dolláros árfolyam következne. A lista összeállítása idején mért 280,27 forintos dollár viszont a forint 45,6 százalékos alulértékeltségére vall - legalábbis a Big Mac-index mércéjén.

A The Economist szakértői szerint a teljes rangsorból kibontakozó összkép azt mutatja, hogy a dollárhoz képest a többi vizsgált fizetőeszköz 30 éve nem volt olyan olcsó, mint most.

Címkék: árfolyam, dollár, valuta

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld

Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban

2025. Július 10. 14:00, csütörtök | Külföld

A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott a brit kormányfő és a francia elnök

A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott szerdán Keir Starmer brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök.

2025. Július 08. 20:31, kedd | Külföld

Már több mint hetven ország állampolgárai jogosultak vízummentes beutazásra Kínába

Július közepétől Kína már több mint 70 ország állampolgárainak biztosít vízummentes belépést az országba.