Városlista
2025. július 16, szerda - Valter

Hírek

2011. Augusztus 05. 14:41, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

33 000 éve kezdődhetett a kutya háziasítása

33 000 éve kezdődhetett a kutya háziasítása

A szibériai Altaj-hegység egyik barlangjában a kutatók egy 33 000 éves, jó állapotban lévő kutyakoponyára bukkantak, amely az állat háziasításának legkorábbi bizonyítéka lehet.

A koponya azonban még farkasokra jellemző jegyeket is hordoz, így a tudósok szerint ekkoriban vehette kezdetét a kutyák megszelídítése.

A koponya röviddel az utolsó jégkorszak leghidegebb időszakát követő évekből származhat, és egyáltalán nem hasonlít sem a modern kutyák csontjaira, sem pedig a farkasokéra. Ugyanis bár a mérete hasonló azokhoz a kutyákéhoz, amelyek 1000 évvel ezelőtt Grönlandon éltek, és már teljesen szelídek voltak, a nagy méretű fogak inkább a 31 000 évvel ezelőtt Európában élt vad farkasokéra emlékeztetnek - írja a PLoS One.

Ebből következtetnek arra a kutatók, hogy körülbelül 33 000 évvel ezelőtt kezdődhetett meg a farkasok önkéntelen háziasítása, és ezt példázza ez a koponya is. A tudósok elmondták: ebben az időszakban az ember még rengeteget vadászott, így sok csontot hagyott maga után, ami vonzó volt a farkasok számára. Néhány példány egy idő után tartósan az ember nyomába szegődött, és végül lassan szelíddé vált - egy ilyen félig vad, félig háziasított kutya maradványai lehetnek a friss leletek.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutató

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 16. 07:37, szerda | Belföld

Európa legjobban teljesítő bankjai között az OTP az S&P idei rangsorában

Az OTP Csoport a második helyen végzett Európa legjobban teljesítő bankjai között az S&P Global Market Intelligence 2025-ös rangsorában a tavalyi első helyezés után - tájékoztatta a pénzintézet kedden az MTI-t

2025. Július 16. 07:34, szerda | Belföld

Lázár János: Magyarország újra édesvíz-nagyhatalom lehet

Magyarország egykor édesvíz-nagyhatalom volt, és újra az lehet - írta az építési és közlekedési miniszter kedden a Facebook-oldalán.

2025. Július 16. 07:30, szerda | Belföld

Airbus: Európa legmodernebb helikopterflottája a magyar

Megérkezett az utolsó két Airbus H225M típusú helikopter és ezzel teljessé vált a Magyar Honvédség közepes kategóriájú, többfeladatú helikopterflottája.