Hírek
2016. Szeptember 16. 07:29, péntek |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
Amerika 14 milliárd dollár kártérítést követel a Deutsche Banktól

Az amerikai igazságügyi minisztérium 14 milliárd dollárt követelt csütörtökön a német Deutsche Banktól kártérítésként, mert a jelzáloghitel-válság előtt fedezett nélküli, mérgező (toxikus) kötvényeket forgalmazott.
Az amerikai kormány jogászai és a Deutsche Bank képviselői között tárgyalások folynak arról, hogy a bank rekord összegű büntetést fizessen amerikai ügyfeleknek, a 2008-ban kirobbant jelzáloghitel-válság idejéből származó jelzálogkötvény-viták miatt. Az amerikai igazságügyi minisztérium azért perel, mert az általa képviselt ügyfelek szerint a német központi bank a jelzáloghitel-válság kirobbanása előtt félrevezette a befektetőket, fedezet nélküli kötvényeket adott el nekik.
A The Wall Street Journal információi szerint a tárgyalások még kezdeti szakaszban vannak és az amerikai fél nehéz vitákra számít. A Deutsche Bank megerősítette a The Wall Street Journalnak a tárgyalások tényét, és bár részletekkel nem szolgált, közleményében leszögezte, a cégnek "nem áll szándékában a potenciális követeléseket az emlegetett összegben megfizetni".
Az amerikai lap ugyanakkor idézi a német bank jogászait, akik állítólag magánbeszélgetésekben jelezték, hogy a bank legfeljebb 2-3 milliárd dollár kártérítést lenne hajlandó fizetni. A jogászok arra hivatkoztak, hogy 2013-ban már 1,9 milliárd dollár kártérítést fizettek ki amerikai feleknek a jelzálogkötvények miatti követeléseikre. A nagy amerikai bankok egyébként már több milliárd dolláros kártérítéseket fizettek ki azért, mert a jelzáloghitel-válság robbanása előtt becsapták ügyfeleiket, és mérgező (fedezet nélküli) kötvényeket adtak el nekik. A legnagyobb kártérítést, 16,6 milliárd dollárt a Bank of America fizette ki, ötmilliárdot a Goldman Sachs, a többi nagybank - a Citigroup a JPMorgan Chase és a Morgan Stanley - összesen 23 milliárd dollárt fizetett büntetésként és úgynevezett fogyasztói segítségként (ez a perlő ügyfelek helyzetének javítását szolgáló döntéseket jelent). Valamennyi bank elismerte, hogy korábban nem járt el tisztességesen. Az amerikai illetékesek más európai bankok - köztük a Credit Suisse, az UBS vagy a Royal Bank of Scotland - korábbi gyakorlatát is vizsgálják.
Az Egyesült Államok és a Deutsche Bank közötti nyílt vitára néhány nappal azután kerül sor, hogy amerikai politikusok - köztük a Jack Lew pénzügyminiszter, Paul Ryan, a képviselőház elnöke és kongresszusi politikusok egész sora - meglehetősen ingerülten reagált az Európai Unió azon döntésére, hogy az Apple amerikai informatikai óriásnak csillagászati összegű adóelmaradást, 13 milliárd eurót kell befizetnie Írországban.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld
Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban
2025. Július 13. 09:08, vasárnap | Külföld
Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra
2025. Július 10. 14:00, csütörtök | Külföld
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott a brit kormányfő és a francia elnök
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott szerdán Keir Starmer brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök.
2025. Július 08. 20:31, kedd | Külföld
Már több mint hetven ország állampolgárai jogosultak vízummentes beutazásra Kínába
Július közepétől Kína már több mint 70 ország állampolgárainak biztosít vízummentes belépést az országba.