Hírek
2019. Május 15. 16:11, szerda |
Külföld
Forrás: Noll Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Ausztria az Európai Unió egyik nyertese egy friss tanulmány szerint

Ausztria számára több területen is jelentős előrelépést hozott az európai uniós tagság - állapítja meg az a tanulmány, amelyet szerdán szemlézett az osztrák sajtó.
A dokumentum összeállítására Sebastian Kurz osztrák kancellár Ausztria európai uniós csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából adott megbízást.
Az értékelés szerint Ausztria üzleti szempontból vonzóbb, mint valaha. A közvetlen befektetések mértéke 1995 óta a tízszeresére nőtt, az EU-n belüli export pedig megnégyszereződött. Az EU-csatlakozás után az ausztriai régiók is megerősödtek; a szegényebb térségek az EU-forrásoknak köszönhetően felzárkóztak. A legfontosabb eredmények egyike ugyanakkor a tanulmány szerint az, hogy Kelet-Európa és a Nyugat-Balkán is minél jobban bekapcsolódik a közös munkába.
Európai sikertörténetnek nevezte Ausztria EU-csatlakozás utáni fejlődését Elisabeth Köstinger mezőgazdasági miniszter. Gernot Blümel európai ügyekért felelős miniszter szerint pedig az eredmény önmagáért beszél. A tárcavezető azt mondta: Ausztria az EU-tagság révén nemzetközi szinten is jobban tudja érvényesíteni érdekeit, minta nem lenne tagja a szervezetnek.
Közben Kurz az Európai Unió megújításával kapcsolatos terveivel kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy az EU reformja megköveteli a lakosság bevonását. Othmar Karas, az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti választási listavezetője - aki támogatja a kancellár reformelképzeléseit - azt javasolja, hogy az EU-tagállamok polgári fórumokon gyűjtsék össze a lakosság javaslatait, amelyeket a politikus szerint később bele kell foglalni az új EU-szerződés tervezetébe.
A tervezetet azt követően az állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács is megvitatja, és ha a tagállamok egyhangúlag úgy döntenek, akkor a reformokról uniós szintű népszavazást is tartanak. A szavazás minden tagállamban ugyanazon a napon történne, például 2024-ben az európai parlamenti választások napján. Karas szerint a szerződést egyfajta kettős többséggel lehetne elfogadni; ha a tervezet minden tagállamban megkapja a szavazók többségének támogatását, és az összes európai szavazó többsége is támogatja.
Ausztria 1994 nyarán írta alá az uniós csatlakozási szerződést, és 1995. január 1-jén lett az Európai Unió tagja.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld
Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban
2025. Július 13. 09:08, vasárnap | Külföld
Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra
2025. Július 10. 14:00, csütörtök | Külföld
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott a brit kormányfő és a francia elnök
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott szerdán Keir Starmer brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök.
2025. Július 08. 20:31, kedd | Külföld
Már több mint hetven ország állampolgárai jogosultak vízummentes beutazásra Kínába
Július közepétől Kína már több mint 70 ország állampolgárainak biztosít vízummentes belépést az országba.