Városlista
2025. szeptember 3, szerda - Hilda

Hírek

2017. Február 03. 07:42, péntek | Külföld
Forrás: mti

Az Európai Tanács elnöke szerint ideje lezárni a Líbiából kiinduló migrációs útvonalat

Az Európai Tanács elnöke szerint ideje lezárni a Líbiából kiinduló migrációs útvonalat

Ideje lezárni a Líbiából kiinduló és az olasz partokhoz vezető illegális migrációs útvonalat, ez a célunk elérhető közelségbe került - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben,

miután megbeszélést folytatott Fájez esz-Szarrádzs líbiai kormányfővel csütörtökön.

Tájékoztatása szerint az Európai Unió támogatja Olaszországot egy Líbiával tervezett egyetértési nyilatkozat aláírásában, amelynek célja a Földközi-tenger középső medencéjében kialakult migrációs hullám megfékezése.

Tusk kijelentette, az Európai Unió már bebizonyította, hogy képes lezárni migrációs útvonalat, utalva ezzel a Törökországgal kötött migrációs egyezményre, és arra, hogy nyugat-balkáni országok az unióval együttműködve lezárták határaikat a migránsok előtt.

Elmondta, hogy az Európai Unió kiáll az észak-afrikai országban uralkodó helyzet teljes körű politikai rendezése mellett, valamint támogatásáról biztosította a líbiai egységkormányt. Tusk reményét fejezte ki, hogy a humanitárius és biztonsági helyzet rendeződik Líbiában.

Ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy az uniós tagországok állam- és kormányfői pénteken, nem hivatalos máltai találkozójukon megerősítik együttműködésüket Líbiával, hiszen stabilitásának megteremtésével az ország hozzájárulhat az Európára is nyomást gyakorló migrációs hullám csökkentéséhez.

Az Európai Tanács elnöke később arról tájékoztatott, hogy szerdán Paolo Gentiloni olasz miniszterelnökkel is tárgyalt az Olaszország és Líbia között tervezett egyetértési nyilatkozatról. Ez a cél elérhető közelségbe került - tette hozzá.

Tusk beszámolt arról, hogy más európai vezetők mellett Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel folytatott csütörtöki megbeszélésein abban állapodtak meg, hogy az Európai Uniónak támogatnia kell Olaszországot a Líbiával tervezett együttműködésben.

A felelősség megosztásában Európa Olaszország mellett áll - húzta alá Tusk.

Az Olaszország és Líbia között tervezett megállapodás előkészítő dokumentumát a tanácsi elnök tájékoztatása szerint csütörtökön írják alá Rómában.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 03. 07:24, szerda | Külföld

Putyin: Oroszország soha nem ellenezte Ukrajna EU-csatlakozását

Moszkva soha nem ellenezte Ukrajna esetleges európai uniós csatlakozását - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Pekingben.

2025. Szeptember 02. 07:18, kedd | Külföld

Orosz elnök: béke csak a NATO keleti bővítésének rendezése után lehetséges

A béke csak akkor lehetséges Ukrajnában, ha rendezik a NATO keleti bővítésének ügyét

2025. Szeptember 01. 07:58, hétfő | Külföld

Lengyelország lesz a legnagyobb kedvezményezettje az EU védelmi hitelprogramjának

Lengyelország lesz a legnagyobb kedvezményezettje a SAFE (Security Action for Europe) uniós védelmi hitelprogramnak -