Hírek
2020. Október 01. 13:03, csütörtök |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Az FBI volt igazgatója a szenátusban számolt be az Oroszországgal kapcsolatos nyomozásokról
James Comey, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) 2017 tavaszán elbocsátott igazgatója szerdán a szenátus igazságügyi bizottsága előtt beszámolt az Oroszországgal kapcsolatos korábbi nyomozásokról,
felelősséget vállalva az azok során elkövetett esetleges szabálytalanságokért.
Comey - Rod Rosenstein és Sally Yates volt igazságügyi miniszterhelyettesek után - újabb magas rangú volt tisztségviselő, akinek számot kell adnia az FBI négy évvel ezelőtti nyomozásairól, amelyek a később elnökké választott Donald Trump kampányának munkatársai és az oroszok közötti feltételezett együttműködést vizsgálták.
Az igazságügyi minisztérium által korábban készített jelentés szerint kérdéseket vetett fel néhány hiányosság Donald Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn és Trump négy további munkatársának lehallgatását illetően. A jelentés kifogásolta a megfigyelés alapjául szolgáló tények valódiságát és a megfigyelés elrendelésének jogszerűségét, és általában is hiányosságokkal terheltnek minősítette az egész vizsgálatot.
A meghallgatáson Comey előadta: "túlságosan is megbízott" a munkatársaiban azt illetően, hogy a megfigyelési és lehallgatási folyamat rendben, a törvényességnek megfelelően zajlik. Ha tudott volna a szabálytalanságokról, nem rendeli el a megfigyeléseket - tette hozzá. Leszögezte ugyanakkor, hogy nem akarja elhárítani a felelősséget. "Én voltam az igazgató" - fogalmazott. Azt is leszögezte, hogy az oroszokkal folytatott esetleges összejátszás kivizsgálása helyénvaló volt.
Comey tagadta, hogy Donald Trumpot is lehallgatták 2016-ban.
Az egész vizsgálattal kapcsolatban John Ratcliffe, az amerikai hírszerző szervezeteket tömörítő Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetője kedden este olyan dokumentumok titkosítását oldotta fel, amelyekből az látszik kiderülni, hogy a demokraták 2016-os elnökjelöltje, Hillary Clinton hagyta jóvá azt a tervet, miszerint Trump ellen oroszokkal folytatott összejátszás miatt vizsgálatot és kampányt kell indítani. Az AP amerikai hírügynökség szerint Ratcliffe erről az információról már májusban levélben értesítette Lindsey Graham republikánus szenátort, a szenátus igazságügyi bizottságának elnökét. Ratcliffe hozzátette ugyanakkor, hogy a hírszerző szervezetek még nem tudják, mennyire pontosak az erre vonatkozó információk.
Donald Trump a Twitteren újra közzétette Ted Cruz texasi republikánus szenátor Comeyhez intézett szavait: "Ön tudatosan korrupt volt, vagy szánalmasan hozzá nem értő, és én nem hiszem, hogy hozzá nem értő lett volna".
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.