Hírek
2011. Július 27. 10:05, szerda |
Helyi
Forrás: www.tatabanya.hu
Egykori politikai foglyok emlékeztek

Az idén tizedik alkalommal helyezte el a koszorúkat az 1956-os emlékműnél és a XIV-es Szent István lejtaknánál a Magyar Politikai Elítéltek Közössége, a Politikai Foglyok Szövetsége és a tatabányai önkormányzat.
A hagyományos ünnepségen a kommunista diktatúrával szembenálló és ezért elítélt politikai foglyokról emlékeztek meg. Az újvárosi 1956-os szoborcsoportnál vitéz Kövesd Ferenc (PEK) arra hívta fel a figyelmet, hogy minden nemzedéknek emlékezni kell azokra az emberekre, akik áldozatot hoztak a szabadságért. Bereznai Csaba alpolgármester azt hangsúlyozta, hogy felelősségünk és kötelezettségünk elmondani azoknak az embereknek az üzenetét, akik a diktatúra ideje alatt is vállaltak véleményüket és kiálltak a szabadság, s így a nemzet ügye mellett. Az alpolgármester rámutatott: meg kell ismernünk a múltat, és mai is tennünk kell a szabadságért, ami azt jelenti, hogy vállalnunk kell a közösségért feladatainkat. A XIV-es Szent István lejtaknánál vitéz Dr. Dobovits Miklós (PEK) azokat az éveket elevenítette fel, amikor politikai elítéltként itt a bányában dolgozott. Megerősítette, hogy a „civil tatabányai bányászokkal bajtársi viszonyban” voltak, és sokuk segítségére számíthattak nehéz sorsuk idején. Bereznai Csaba ennek a személyes helytállásnak a jelentőséget méltatta, amelynek vállalása komoly veszélyt jelentett a helyi bányászoknak is.
A Magyar Politikai Elítéltek Közössége, a Politikai Foglyok Szövetsége és a város önkormányzata tizedik esztendeje emlékezik meg azokról, akik szemben álltak a kommunista diktatúrával, s ezért elítélték őket. A megemlékezés helyszíne éveken át a XIV. Szent István Lejtakna volt, s négy esztendeje az 1956-os emlékműnél is elhelyezik a résztvevők a kegyelet virágait. A Béke parkban található emlékműnél ugyanis ma már annak a tábornak a rabkapuja is látható, ahol annak idején, a politikai foglyok közül a legtöbben dolgoztak.
Az első, koncepciós perekben elítélt rabokat 1953. augusztus 19-én szállították a X-es, XIV-es és a Síkvölgyi akna mellett létesített táborokba. Az akkori tatabányai szénbányászati tröszt bányáiban az oroszlányi táborokkal együtt csaknem háromezer elítélt dolgozott három műszakban. A tatabányai rabtábor 1956 nyarán szűnt meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 15. 18:34, kedd | Helyi
Labdarúgó NB II - Sorozatban harmadszor nyert a Honvéd
A házigazda Budapest Honvéd egygólos győzelmet aratott a Gyirmót felett a labdarúgó NB II 24. fordulójának hétfői zárómérkőzésén.
2025. Április 02. 09:56, szerda | Helyi
KÉT DÍLER KIIKTATVA
A DELTA Program keretében összehangolt akcióval egyszerre két helyen fogtak el a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a Dorogi Rendőrkapitányság nyomozói két férfit, akik a gyanú szerint kábítószert árultak Dorogon és
2025. Március 25. 10:09, kedd | Helyi
HAJNALI RAJTAÜTÉS
A DELTA Program keretében egy hevesi drogkereskedőt hallgattak ki gyanúsítottként az oroszlányi rendőrök.
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.