Városlista
2026. február 2, hétfő - Karolina

Hírek

2025. November 27. 07:38, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékéről

Jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékéről

Akár már a jövő héten létrejöhet a megállapodás a 2026. évi minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékéről

- mondták el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) szerdai monitoring bizottsági ülését követően a munkáltatói és a munkavállalói oldal képviselői az MTI-nek.

A VKF munkaadói és munkavállalói oldalának képviselői megegyeztek abban, hogy százalékos értéket egyelőre még nem mondanak.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára megfogalmazása szerint "az utolsó napokban vagyunk", és nagyon jó esélyt lát arra, hogy egy héten belül megállapodjanak, mert nagyon közeliek az álláspontok.

A pontos százalékok ismertetése nélkül kiemelte, a munkaadók elmentek a falig, így mind a két minimális bértétel - a minimálbér és a garantált bérminimum - tekintetében is reálbér-növekedéssel lehet számolni, amennyiben sikerül megállapodniuk.
Közölte, a VKF munkaadói és munkavállalói oldalának szervezetei - köztük a VOSZ is - még egyszer egyeztetnek a saját tagjaikkal.

Beszámolója szerint tudomásul kellett venniük ugyanakkor, hogy nem lesz szociális hozzájárulási adó csökkentés.

A VOSZ főtitkára emlékeztetett az elmúlt napokban közzétett 11 pontos adócsomagra, ami viszont a vállalkozók egy részének, a kisebb vállalkozások bizonyos köreinek könnyítést jelent. Nyilván ez más mint egy 1 százalékpontos szocho-csökkentés, de valamit ez is segít - vélekedett Perlusz László.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke is megerősítette, nagyon közel vannak az álláspontok, a megállapodást akár már a jövő héten megköthetik.

Hozzátette, a következő napok arra szolgálnak, hogy a még bizonytalankodó szervezetek testületeiket visszakérdezzék, 1-1 százalékos elmozdulás elfogadása kérdéses még.

A szakszervezeti vezető úgy látja, ha a mostani, szerdai ülésen felmerült minimálbér- és garantált bérminimum emelés mértékét fogadják el véglegesnek, akkor is elérhető a garantált bérminimumot keresők körében a reálbéremelkedés, a minimálbért pedig közelíteni tudják a bruttó átlagkereset 50 százalékához.
Palkovics Imre rámutatott, a tavaly megkötött hároméves bérmegállapodásban rögzített számokhoz képest a makromutatók megváltozása a felekből kikényszerített egy új megállapodást, ez lép majd érvénybe 2026-tól.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 02. 14:00, hétfő | Belföld

MTÜ-elnök: tavaly történelmet írt a magyar turizmus

2026. Február 02. 12:00, hétfő | Belföld

Választás 2026 - Mintegy 170 párt indulhat az áprilisi választáson

Mintegy 170 párt indulhat az április 12-ei országgyűlési képviselő-választáson az Országos Bírósági Hivatal (OBH) közlése szerint. Négy évvel ezelőtt 267 bejegyzett párt indulhatott.

2026. Február 02. 07:26, hétfő | Belföld

Ma indul az Otthoni Energiatároló Program

Hétfőn 10 órakor elindul az Otthoni Energiatároló Program pályázati szakasza, a jelentkezők 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak korszerű akkumulátor telepítéséhez

2026. Február 01. 14:00, vasárnap | Belföld

Orbán Balázs szerint ukrán jólét lesz a magyar jövőből, ha nem vigyázunk

Ha nem vigyázunk, elveszik a magyar jövő és ukrán jólét lesz belőle - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója a Digitális Polgári Körök (DPK) által szervezett háborúellenes gyűlésen szombaton Hatvanban.