Hírek
2015. Június 15. 07:14, hétfő |
Külföld
Forrás: MTI
Nepáli földrengés: több mint hatmilliárd dollár kell az újjáépítéshez

Több mint hatmilliárd dollárra lesz szüksége a nepáli kormánynak ahhoz, hogy újjáépítse a földrengés sújtotta himalájai országot.
Nepál 6,6 milliárd dollárt fog kérni nemzetközi donoroktól a következő öt évre, ugyanis az ország tervezési bizottságának felmérése szerint ennyibe fog kerülni az újjáépítés. A gazdasági veszteség 7 milliárd dollárnak felel meg, amibe beleszámították a leginkább érintett turizmust is - közölte a kormány.
Suman Prasad Sarma, a pénzügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője elmondta, 36 országot és 24 adományszervezetet hívtak meg a június 25-i konferenciára a fővárosba, ahol reményeik szerint elegendő támogatást fognak felajánlani. Hozzátette, ha még néhány donor nem is tudja pénzzel támogatni Nepált, azzal is segítséget nyújtanának, ha leírnák a tartozásait, illetve ha haladékot adnának a visszafizetésre.
Az ország GDP-jének 18 százalékát leginkább az Ázsiai Fejlesztési Bank és a Világbank kedvező feltételű kölcsönei teszik ki, s Nepál kormánya évente 300 millió dollárt költ el a kölcsönök visszafizetésére, a himalájai ország gazdasági fejlődésének kétharmadát nemzetközi segélyekből fedezte a földrengések előtt.
A közelmúltbeli két földrengés minden idők legsúlyosabb természeti csapása volt Nepál történelmében: a himalájai országot ért katasztrófa emberáldozatainak hivatalos száma elérte a 8787-et. Emellett mintegy félmillió házat döntött romba a földmozgás és legkevesebb 101 ezer ember sérült meg a természeti csapásban.
Április 25-én 7,8-as erősségű földrengés rázta meg a himalájai országot, amely az eurázsiai és a dél-ázsiai tektonikus lemezek találkozásánál fekszik. A második, 7,4-es fokozatú földrengés május 12-én érte Nepál keleti részét, ez több földcsuszamlást is okozott, elvágva a távoli falvakhoz vezető útvonalakat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 31. 08:35, vasárnap | Külföld
Ukrán miniszterelnök: Volodimir Zelenszkij készen áll a találkozóra Vlagyimir Putyinnal bármilyen formátumban
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök készen áll a találkozóra Vlagyimir Putyin orosz elnökkel bármilyen formátumban - jelentette ki Julija Szviridenko, Ukrajna miniszterelnöke a Fox News amerikai hírtelevíziónak adott interjúban.
2025. Augusztus 30. 09:17, szombat | Külföld
A fellebbezési bíróság törvénytelennek mondta ki a Donald Trump elnök által bevezetett vámok többségét
2025. Augusztus 29. 07:11, péntek | Külföld
Az ukrán elnök felháborítónak nevezte a Barátság kőolajvezeték elleni támadásért felelős ukrán egység parancsnokának kitiltását
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felháborítónak nevezte csütörtökön azt, hogy a magyar kormány megtiltotta a belépést Magyarországra annak az ukrán parancsnoknak, akinek alakulata felelős a Barátság kőolajvezeték elleni támadásért.
2025. Augusztus 28. 07:51, csütörtök | Külföld
Donald Trump szervezett bűncselekmények miatt sürget vádemelést Soros György és fia ellen
Donald Trump amerikai elnök Soros György és fia ellen bűnszervezet vezetőjeként elkövetett bűncselekmények miatt sürgetett vádemelést szerdán.