Városlista
2026. február 3, kedd - Balázs

Hírek

2013. December 06. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: MTI

Románia: Basescu korrupt tolvajnak minősítette Pontát

Románia: Basescu korrupt tolvajnak minősítette Pontát

Korrupt tolvajnak minősítette a román miniszterelnököt Traian Basescu államfő, aki szerint Victor Ponta jogszabályok mögé bújva segíti állami pénzekhez a hozzá közel álló személyeket és cégeket.

Basescu csütörtöki sajtóértekezletén a kormányfő korruptságának bizonyítékaként utalt a Rompetrol olajcég 400 millió dolláros adósságának elengedésére, illetve a verespataki aranybánya megnyitásában érdekelt beruházót segítő törvénytervezetre, miközben a felelősség elől Ponta úgymond a parlament mögé próbált bújni.
Előzőleg Ponta egy harmadik világbeli diktátornak nevezte Basescut, aki kicsinyes zsarolással próbálja elérni, hogy a parlament ne vizsgálja tovább családja telekvásárlásának törvényességét.
Az egymással szembenálló román vezetők egyre durvább, személyeskedő nyilatkozatháborúja közepette a román lej árfolyama háromhavi mélypontra süllyedt.
Basescu csütörtökön ismét bírálta a kormányt, amiért januártól literenként hét eurócentes pótlólagos jövedéki adót vetetett ki az üzemanyagra. A jobboldali államfő szerint a reálgazdaságot "megnyomorító" rendelkezés nem az autópálya-építési programot szolgálja, hanem ezáltal próbál a kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) plusz pénzt biztosítani polgármestereinek a jövő évi európai parlamenti, illetve államelnök választási kampányra.
Traian Basescu államfő múlt héten bejelentette: visszaküldi megfontolásra a költségvetési törvényt, ha a kormány nem tesz le az üzemanyagra kivetett jövedéki adó növeléséről, és leszögezte, azt a szándéklevelet sem írja alá, amelyben a bukaresti kormány elkötelezte magát az adóemelés mellett a országnak készenléti hitelkeretet biztosító Nemzetközi Valutaalap előtt.
Victor Ponta a tavaly decemberi parlamenti választások után politikai társbérleti megállapodást írt alá Basescuval, aki csak ezzel a feltétellel volt hajlandó számára újabb kormányalakítási megbízást adni. A "fegyverszünet" azonban csak néhány hónapig tartott: a román közélet most már hónapok óta a miniszterelnök és az államfő kölcsönös vádaskodásától hangos.
Jövőre lejár Basescu második elnöki mandátuma és ő maga már nem indulhat az év végi államfőválasztáson. A román politikai elemzők azonban azt feltételezik, hogy hangos ellenzékiségével a védnöksége alatt szerveződő új jobboldali pártnak próbál szavazatokat gyűjteni.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 03. 07:22, kedd | Külföld

Donald Trump: India beleegyezett, hogy leállítja az orosz kőolaj vásárlását

Donald Trump amerikai elnök szerint India miniszterelnöke hétfői telefonbeszélgetésük során beleegyezett az orosz kőolaj vásárlásának leállításába, és helyette több energiahordozót szerez be az Egyesült Államokból.

2026. Február 02. 10:00, hétfő | Külföld

Donald Trump: Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból

Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból, de a bevételen megosztozik a két ország – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök vasárnap.

2026. Január 30. 07:06, péntek | Külföld

Donald Trump: az orosz elnök beleegyezett abba, hogy egy hétig nem löveti Kijevet a hideg idő miatt

Vlagyimir Putyin orosz elnök beleegyezett abba, hogy egy hétig nem löveti Kijevet a hideg időjárásra tekintettel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.